مرجع مهندسی پزشکی ایران

شارژ تلفن های همراه با یک ویروس

شارژ تلفن های همراه با یک ویروس   تاکنون دانشمندان به این کشف رسیده اند که چگونه می‌توان از ویروس ، انرژی ...

شارژ تلفن های همراه با یک ویروس

 

تاکنون دانشمندان به این کشف رسیده اند که چگونه می‌توان از ویروس ، انرژی دوستدار محیط زیست گرفت اما اکنون آنها یک گام فراتر رفته و به این راهکار رسیده اند که چگونه می‌توان انرژی به دست آمده از ویروس باکتری‌خوار را تحت تسلط در آورد.

به گزارش خبرگزاری مهر،‌ یک گروه از دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا برکلی پیشتر به این کشف رسیده بودند که چگونه می تواند از ویروسی که به عنوان M13 باکتری خوار یاد می شود انرژی بگیرند.

مهندسان زیستی اعتقاد دارند که می توانند ویژگی های ویروس M13 باکتری خوار را برای تولید الکتریسیته تحت تسلط در آورند.این ویروس دارای خاصیتی است که از آن با عنوان پیزوالکتریسیته یاد می کنند، به این معنا که می تواند انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل کند.

محققان اعتقاد دارند که این کشف می تواند روزی راه را برای شارژ تلفن های همراه در حال راه رفتن و تعویض عناصر سمی پیزوالکتریسیته ای که در حال حاضر در تلفن های همراه کاربرد دارد ، به کار رود.

این کشف می تواند موجب شود که تلفن های همراه با استفاده از این ویروس باکتری خوار با حرکت شارژ شوند.

 میکروفن اکثر تلفن های همراه پیزوالکتریسیته هستند ؛ چرا که این میکروفن ها باید انرژی را از امواج صدا به خروجی الکتریکی تبدیل کند که قابل انتقال است و سپس آن را به امواج صدا در آن سوی خط تبدیل کنند.

براساس اظهارات "سئون وک لی" به عنوان یک مهندس زیستی، این مولفه های پیزوالکتریک از فلزات سنگین و سمی چون سرب و کادیوم ساخته شده است.

این درحالی است که بیومولکول ها چون پروتئین ها و نوکلئیک اسیدها نیز پیزوالکتریک هستند.

وقتی ویروس باکتری خوار M13 فشرده می شود، از قابلیت تولید الکتریسیته برخوردار است اما از سوی دیگر فاقد سمی است که در عناصر سنتی وجود دارد.

"سئون وک لی" و همکارانش به این نتیجه رسیدند که این ویروس به طور بالقوه یک منبع انرژی است ؛ چرا که برای انسان نیز بدون ضرر است.

این گروه دریافته است که این ویروس می تواند 25 درصد انرژی تولید شده توسط یک باطری سایز AAA را تأمین کند. همچنین دسترسی به آن ارزان است و دانشمندان می توانند در یک لوله آزمایشگاهی تریلیون ها تعداد از این ویروس داشته باشند.

شکل این ویروس حائز اهمیت است چرا که M13 می تواند به سادگی در ورقه های باریک قرار گیرد.

برای بهبود تولید انرژی الکتریسیته M13 ، این گروه تحقیقاتی میزان آمینو اسید پروتین غشاء خارجی این ویروس را افزایش دادند. این گروه ورقه هایی از این ویروس را روی هم قرار دادند تا تأثیر پیزوالکتریک آن را تقویت کنند.

دانشمندان همچنین دریافتند که وقتی که یک سانتیمتر مربع از ورقه این ویروس را به الکترودهای طلا متصل کنند و فشار محکمی از یکی از این الکترودها ایجاد کنند ، ورقه حاصل شده انرژی کافی برای روشن کردن یک عدد ١ روی یک ال سی دی فراهم می شود.

"سئون وک لی" اعتقاد دارد که این امر نشان می دهد تولید پیزوالکتریسته از مواد زیستی امکان پذیر است.

از جمله دستگاه های احتمالی که می تواند با این اکتشاف ارائه کرد ، یک دستگاه تنظیم کننده ضربان قلب است که انرژی آن با ضربان قلب تأمین می شود.

دستگاه تنظیم کننده ضربان قلب

 

 

کلمات کلیدی: biomedical engineering ، مهندسی پزشکی ، آشنایی با مهندسی پزشکی ، معرفی مهندسی پزشکی ، مهندسی پزشکی گرایش بالینی ، مهندسی پزشکی گرایش بیومکانیک ، مهندسی پزشکی گرایش بیوالکتریک ، مهندسی پزشکی گرایش بیومتریال (بیومواد) ، مهندسی پزشکی ایران ، مهندسی پزشکی دانشگاه پیام نور ، پایگاه آموزشی و اطلاع رسانی مهندسی پزشکی ، اخبار و تازه های مهندسی پزشکی ، مقالات مهندسی پزشکی ، آموزش مهندسی پزشکی ، دانلود کتاب های مهندسی پزشکی ، دانلود جزوه های مهندسی پزشکی ، دانلود نمونه سوالات امتحانی مهندسی پزشکی ، فناوری های زیست محیطی ، ویروس ، باکتری ، شارژ موبایل با ویروس

کد امنیتی رفرش

آشنایی با مهندسی پزشکی

آشنایی با تجهیزات پزشکی

آشنایی با تعمیر و نگهداری تجهیزات پزشکی

اخبار و تازه‌های مهندسی پزشکی

مقالات مهندسی پزشکی

جزوات دانشگاهی و نمونه سوالات امتحانی

معرفی کتاب ، نرم افزار و سایت

ویدیو و انیمیشن آموزشی

دانلود فایل