مرجع مهندسی پزشکی ایران
بررسی سلامت دانش‌آموزان با پرستار رباتیک

بررسی سلامت دانش‌آموزان با پرستار رباتیک

ربات‌هایی که در حوزه سلامت فعالیت می‌کنند، پدیده جدیدی نیستند. در همین راستا با بکارگیری ربات‌ها برای ...

بررسی سلامت دانش‌آموزان با پرستار رباتیک


ربات‌هایی که در حوزه سلامت فعالیت می‌کنند، پدیده جدیدی نیستند. در همین راستا با بکارگیری ربات‌ها برای پایش سلامت کودکان در مدارس پیش دبستانی چین، به نظر می‌رسد در آینده پرستاران مدارس، رباتیک خواهند بود. در حال حاضر هر روز صبح یک ربات، سلامت کودکان را در بیش از ۲ هزار مدرسه پیش دبستانی در چین بررسی می‌کند.

بررسی سلامت دانش‌آموزان با پرستار رباتیک

ربات Walklake که بدنه‌ای مکعبی شکل و ظاهری کارتونی دارد، طی ۳ ثانیه دست‌ها، چشم‌ها و دهان کودک را اسکن می‌کند. این ربات وجود هرگونه نشانه‌ای از بیماری (قرمزی چشم‌ها، حساسیت پوستی یا زخم‌هایی در دهان) را تشخیص می‌دهد و کودک را به یک پرستار ارجاع می‌دهد. این ربات می‌تواند به طور روزانه گزارش‌هایی از سلامت کودکان در مدرسه تهیه کند و به این ترتیب از شیوع بیماری‌ها نیز اجتناب می‌شود.

ربات Walklake مجهز به دوربین و دماسنج است و به همین دلیل می‌تواند نشانه‌های معمول بیماری مانند تب را در بدن کودکان ردیابی کند. همچنین در مواردی که پرستار و کادر درمانی کافی وجود ندارد، قادر به بررسی سلامت افراد است.

ربات Walklake، پرستار رباتیک کودکان

مدارس پیش دبستانی چین از سال ۲۰۱۷ میلادی استفاده از این ربات‌های یک متری را آغاز کرده‌اند و ربات‌ها هر روز، سلامت کودکان ۲ تا ۶ ساله را بررسی می‌کنند. هزینه ربات Walklake بین ۴۵۰۰ تا ۵۷۰۰ پوند تخمین زده می‌شود.

کارن پنتا، استاد دانشگاه تافتس (Tufts University) آمریکا در این باره می‌گوید: این ربات می‌تواند نشانه‌های بیماری را در مکان‌های گوناگون به خصوص مکان‌های پرجمعیت بررسی کند اما میزان دقت آن به اندازه متخصصین حرفه‌ای بهداشت نیست.

 

 

 

 

کد امنیتی رفرش

آشنایی با مهندسی پزشکی

آشنایی با تجهیزات پزشکی

آشنایی با تعمیر و نگهداری تجهیزات پزشکی

اخبار و تازه‌های مهندسی پزشکی

مقالات مهندسی پزشکی

جزوات دانشگاهی و نمونه سوالات امتحانی

معرفی کتاب ، نرم افزار و سایت

ویدیو و انیمیشن آموزشی

دانلود فایل