مرجع مهندسی پزشکی ایران

دست مصنوعی با حس لامسه

دست مصنوعی با حس لامسه محققان سوئدی اخیراً نوعی پروتز دست ساخته‌اند که در کاربر خود حس لامسه ایجاد ...

دست مصنوعی با حس لامسه


محققان سوئدی اخیراً نوعی پروتز دست ساخته‌اند که در کاربر خود حس لامسه ایجاد می‌کند. به تازگی یک زن سوئدی موفق به دریافت این پروتز دست شده است. این زن، اولین فرد در جهان است که یک پروتز دست با این قابلیت دریافت می‌کند.

دست مصنوعی با حس لامسه

این پروژه با همکاری محققان دانشگاه فناوری چالمرز سوئد و "Scuola Superiore Sant’Anna" ایتالیا و کمپانی سوئدی "Integrum AB" انجام شده است. عملکرد این دست مصنوعی به نحوی است که به کاربر خود احساس منتقل می‌کند. در این نوع پروتز دست بر خلاف نمونه‌های متداول، بازوی کاربر در حالت عادی خودش باقی می‌ماند.

این پروتز به یک جفت میله تیتانیومی قابل کاشت متصل می‌شود و یکی از این میله‌ها به استخوان اولنا (زند زیرین) و دیگری به استخوان رادیوس (زند زبرین) متصل می‌شود. استخوان اولنا یکی از دو استخوان طویلی است که در ساعد قرار دارد و مچ دست را به آرنج متصل می‌کند. رادیوس استخوانی بلند در سمت خارجی ساعد است که موازی اولنا بوده و مچ دست را به آرنج متصل می‌کند.

در این نوع پروتز دست، در استخوان‌های اولنا نیز الکترودهایی قرار می‌گیرد که به اعصاب و عضلات نزدیک خود کشش پیدا می‌کنند. این الکترودها برای تشخیص سیگنال عصبی کاربر استفاده می‌شوند تا احساس مربوطه را به وی انتقال دهند. در دستان این زن سوئدی ۱۶ الکترود به کار رفته و احساسی که وی با استفاده از این دست دریافت می‌کند، دقیق‌تر از حس لامسه است.

پروتز دست با حس لامسه

تاکنون این پروتز تنها در دست یک نفر آزمایش شده و استفاده گسترده‌تر از آن زمانبر است؛ زیرا این زن باید وزن پروتز را تحمل کند و با آن احساس راحتی پیدا کند.


 


 

کد امنیتی رفرش

آشنایی با مهندسی پزشکی

آشنایی با تجهیزات پزشکی

آشنایی با تعمیر و نگهداری تجهیزات پزشکی

اخبار و تازه‌های مهندسی پزشکی

مقالات مهندسی پزشکی

جزوات دانشگاهی و نمونه سوالات امتحانی

معرفی کتاب ، نرم افزار و سایت

ویدیو و انیمیشن آموزشی

دانلود فایل