مرجع مهندسی پزشکی ایران

تولید رگ های جدید خونی در بدن با سلول های پوست

تولید رگ های جدید خونی در بدن با سلول های پوست   دانشمندان دانشگاه كینگز كالج لندن موفق به شناسایی ...

تولید رگ های جدید خونی در بدن با سلول های پوست

 

دانشمندان دانشگاه كینگز كالج لندن موفق به شناسایی شیو‌ه‌ای برای تولید رگ های خونی جدید در درون بدن شدند.

این دانشمندان از سلول‌های به دست آمده از پوست استفاده كردند كه در زمان تزریق تعداد زیادی از آنها به یك پای آسیب‌دیده ، به شكل یك رگ كوچك خون درآمدند.

این كار عرضه خون را به ماهیچه‌های پژمرده ارتقا داده و به آنها جان تازه‌ای بخشید. جالب این كه كل این فرایند تنها سه تا چهار هفته به طول انجامید.

تیم‌های پژوهشی زیادی در حال تلاش برای ساخت سرخرگ‌های مصنوعی در آزمایشگاه هستند اما این اولین بار است كه دانشمندان موفق به پرورش یك رگ درون بدن با استفاده از سلول هایی شده‌اند كه زندگی خود را در پوست آغاز كرده‌اند.

 

این كار بر روی موش‌ها انجام شده اما این دستاورد می‌تواند به یك تزریق منجر شود كه مبتلایان به دیابت با گردش خون ضعیف را از مشكل قطع پا رها خواهد كرد.

در عوض یك تكه از پوست بریده شده از پشت بازو یا دست را می‌توان برای تولید سلول هایی استفاده كرد كه جریان خون را با تزریق آنها به بدن بازیابی می‌كنند.

نیمی از قطع عضوها بر روی افراد مبتلا به دیابت انجام می‌شود كه مشكلات گردش خون و آسیب عصبی منجر به از دست دادن ‌شست یا كل پا در 100 بیمار در هر هفته می‌شود.

این شیوه همچنین می‌تواند برای ترمیم آسیب های به وجود آمده توسط حملات قلبی مورد استفاده قرار بگیرد.

پروفسور "كینگبو شو" كه از طرف بنیاد قلب انگلیس حمایت شده با جمع‌آوری سلول های پوستی كار خود را آغاز كرد.

وی با استفاده از یك تركیب ژن و مواد شیمیایی این سلول ها را به شكل سلول های ابتدایی رگ های خونی درآورد كه برای تبدیل به رگ های خونی برنامه‌ریزی شده بودند.

"شو" سپس نیم میلیون از این سلول ها را در پای عقبی یك موش كه عضلات آن به دلیل گردش خون ضعیف آسیب دیده بود ، تزریق كرد.

این سلول ها یك رگ خونی كوچك را تشكیل دادند كه خون را به عضله آسیب دیده منتقل كرده و به آن اجازه داد تا عضله را ترمیم كند و حیوان بتواند مقداری از وزن خود را روی این پا قرار دهد.

وی امیدوار است كه این سلول ها با تزریق به قلب بتوانند برای درمان آسیب‌های وارد شده در اثر حملات قلبی كمك كنند.

 

برخی بیمارستان‌ها در حال حاضر از این گونه تزریقات سلولی به بیماران حمله قلبی ارائه كرده‌اند كه با موفقیت همراه نبوده است.

"شو" بر این باور است كه شیوه وی موفقیت‌آمیز بوده ، چرا كه وی می‌تواند سلول های مورد نیاز را در مقادیر زیاد تولید كند. سلول های وی همچنین عاری از خطر بروز سرطان هستند كه برخی درمان های سلولی از آن برخوردارند.

در نهایت "شو" كه شیوه وی چند سالی تا آزمایش بر روی انسان فاصله دارد ، امیدوار است كه بتواند رگ های آزمایشی را با قابلیت ارائه به كودكان دارای نقایص قلبی مادرزادی تولید كند.

برخلاف سلول های خون مصنوعی مورد استفاده در حال حاضر ، این رگ‌ها می‌توانند درون بدن كودك رشد كرده و نیاز به تكرار عمل جراحی را از بین ببرند.

در حال حاضر بهترین راه برای جلوگیری از قطع پا در بیماران دیابتی ، مراجعه منظم آنها به پزشك برای بررسی پاهایشان است.

این پژوهش در مجله مجموعه مقالات آكادمی ملی علوم آمریكا منتشر شده است.


 

منبع: نشریه دانشجویی دانشگاه سجاد hamandishan91.mihanblog.com

با تشکر از خانم گازیچی - دانشجوی مهندسی پزشکی دانشگاه سجاد

 

 

کلمات کلیدی: biomedical engineering ، مهندسی پزشکی ، آشنایی با مهندسی پزشکی ، معرفی مهندسی پزشکی ، مهندسی پزشکی گرایش بالینی ، مهندسی پزشکی گرایش بیومکانیک ، مهندسی پزشکی گرایش بیوالکتریک ، مهندسی پزشکی گرایش بیومتریال (بیومواد) ، مهندسی پزشکی ایران ، مهندسی پزشکی دانشگاه پیام نور ، پایگاه آموزشی و اطلاع رسانی مهندسی پزشکی ، اخبار و تازه های مهندسی پزشکی ، مقالات مهندسی پزشکی ، آموزش مهندسی پزشکی ، دانلود کتاب های مهندسی پزشکی ، دانلود جزوه های مهندسی پزشکی ، دانلود نمونه سوالات امتحانی مهندسی پزشکی ، رگ های خونی ، سلول ،‌سلول های پوست ، رگ های مصنوعی

کد امنیتی رفرش

آشنایی با مهندسی پزشکی

آشنایی با تجهیزات پزشکی

آشنایی با تعمیر و نگهداری تجهیزات پزشکی

اخبار و تازه‌های مهندسی پزشکی

مقالات مهندسی پزشکی

جزوات دانشگاهی و نمونه سوالات امتحانی

معرفی کتاب ، نرم افزار و سایت

ویدیو و انیمیشن آموزشی

دانلود فایل